Tutoriale-CSS

Od razu mówię, że nigdy nie zagłębiałam się w profesjonalne słownictwo języka programowania tylko przeszłam od razu do praktyki w każdym razie, tutoriale które się  tu znajdą będą pisać w mało profesjonalnym języku, ale sądzę, że to może wam jedynie ułatwić ich zrozumienie. Jeśli chcecie, żebym dla was zgłębiła jakiś konkretny zakres materiału dotyczący CSS piszcie w komentarzach o czym chcecie wiedzieć więcej.
Podstawowe pojęcia którymi będę się posługiwać:

selektor "ogólny"-jest to selektor odpowiadający za to, którą częścią bloga będziemy się aktualnie zajmować są to np:posty, gadżety (i ogółem i poszczególne), linki, etykiety, itp.
selektor "szczegółowy"-selektor za pomocą, którego będziemy nadawać konkretną cechę odpowiedniemu elementowi selektora ogólnego np:ramka, zaokrąglone rogi, animacja(w przypadku stron i etykiet na przykład), itp.
wartość-wartość należy do cech selektora szczegółowego za pomocą niego podajemy np: kolor, typ ramki, stopień zaokrąglenia, margines, rozmiar czcionki, itp.
*jeśli obok selektora szczegółowego pojawi się taki zapis //informacja przykładowa// to znaczy, że ta informacja nie należy do kodu tylko jest to poboczna wskazówka lub taki zapis !uwaga! oznacza ostrzeżenie

Podstawowa struktura selektora

selektor ogólny1{
selektor szczegółowy1: wartość1
selektor szczegółowy2wartość2;
selektor szczegółowy3wartość3;
selektor szczegółowy4wartość4;}

selektor ogólny2{
selektor szczegółowy5wartość5
selektor szczegółowy6wartość6;
selektor szczegółowy7wartość7;
selektor szczegółowy8wartość8;}
...

za pomocą tego szablonu będziemy zapisywać każdy selektor.

To tyle ze wstępu jednak przede wszystkim uczulam was by zwrócić uwagę na wszystkie znaki interpunkcyjne bo brak jednego nawiasu klamrowego, średnika, czy dwukropka może całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie danego selektora. Warto też pamiętać, że określenie right/left w selektorach odnosi się do naszego punktu widzenia. To tyle przejdźmy do tutoriali.


2 komentarze:

  1. Bardzo mi się podoba tutorial! Jest w końcu czarno na białym, co konkretnie do czego. I jak dla mnie styl wyjaśniania jest odpowiedni. Prosty i zrozumiały. Myślę, że nie trzeba jakiegoś profesjonalnego języka. Bardzo pomocny i przydatny post. Z ogromną chęcią będę czekać na kolejne. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się bardzo cieszę. Nie łatwo jest tłumaczyć coś w sposób pisemny więc starałam się robić to jak najdokładniej.

      Usuń

Obserwatorzy